Starostlivosť z darov prírody
Pri objednávke nad 30 Eur, poštovné zdarma
prírodné vonné oleje

Čo sú esenciálne oleje?

Esenciálne oleje alebo aromaterapeutické oleje, sú voňavé esencie rastliny. Tieto vysoko koncentrované kvapalné oleje sú základom aromaterapie, ktorá je založená na myšlienke, že aromatický olej z rastliny má liečivé vlastnosti. Éterické oleje by sa nemali zamieňať s parfémami alebo inými vonnými olejmi.

Rozdiel medzi esenciálnymi a vonnými olejami

Esenciálne oleje sú vyrobené prírodne extrakciou z rastlín, zatiaľ čo vonné oleje sú chemicky vyrobené s cieľom napodobniť niektoré aromatické vône pre parfémy, kolínske vody, sviečky, atď.

Výroba esenciálnych olejov

Esenciálne oleje sú extrahované jedným z dvoch spôsobov: buď destiláciou s vodnou parou alebo extrakciou, alebo lisovaním. Destilácia je najčastejšou metódou použitou na extrakciu aromatických olejov. Táto technika zahŕňa ponechanie rastlinnej hmoty účinkom pary až kým sa nerozloží. Vedľajším produktom tohto rozdelenia fáza je vonný olej rastliny, ktorý sa ochladí, oddelí od vody a nakoniec sa prefiltruje do čistej formy esenciálneho oleja. Keď sa esenciálny olej sa extrahuje pomocou metódy lisovanie, tak to je vlastne vytláčanie olej z rastlinného zdroja rovnakým spôsobom ako citrónová šťava z citróna. Existujú rôzne druhy silíc, vrátane levandule, tea tree, pačuli, jazmín, rozmarín, atď dozvedieť všetko o najbežnejších éterických olejov prečítajte si ďalšie články.

Aplikácia esenciálnych olejov – upozornenie

Niektoré aromaterapeutické oleje sú príliš koncentrované, a preto sa nesmú aplikovať priamo na kožu. V tomto prípade je lepšie olej kombinovať so “základným” prírodným olejom (rastlinným, ale nie vonným) alebo krémom, aby sme zriedili jeho silu. Použitie priameho oleja na pokožku môže spôsobiť škodlivé účinky, ako sú vyrážky alebo popáleniny.

Niektorým esenciálnym olejom je potrebné sa vyhnúť, ak ste tehotná, alebo Vám bolo od doktora diagnostikované ochorenie.