Starostlivosť z darov prírody
Pri objednávke nad 30 Eur, poštovné zdarma

Bergamot BIO prírodný esenciálny vonný olej

10,35

100 % prírodná silica – vyrobená z rastlín z BIO farmy (žiadne pesticídy, postreky, hnojivá, či iné chemikálie).

Objem: 10 ml.

Pôvod rastliny: Stredozemné more.

Metóda výroby: Lisovaním z kôry zastudena.

Vôňa:  svieža, citrusová, sladká ovocná vôňa.

Účinky: pôsobí ako sedatívum a má povzdbudzujúce a osviežujúce účinky.

Zloženie (INCI): Pure essential Oil Citrus Bergamia (Citrónovník bergamotový).

Ďalšie informácie:

Použitie vonných olejčekov Voňačik

Užívanie vonných olejčekov Voňačik

Prírodná esenciálna masáž Voňačik

Skladom už iba 1

Katalógové číslo: BIO013 Kategórie:

Popis

Bergamot (Citrónovník bergamotový) BIO prírodný esenciálny vonný olej

Účinky:

Vôňa bergamontového oleja Vás uvoľní a zbaví starostí, u väčšiny ľudí vyvoláva úsmev. Bergamot prírodný éterický vonný olej je veľmi všestranným esenciálnym olejom a je príjemný pre muža aj ženu. Má silné povzbudzujúce a osviežujúce účinky, ale pôsobí taktiež ako sedatívum – utišuje nervové napätie, frustráciu, pomáha pri stavoch úzkosti, obavách, nespavosti, zmierňuje depresie – antidepresívum, jemne uvoľňujúci a výrazne pozdvihujúci účinok tela a mysle, navodzuje optimizmus a spontánnosť, vhodný pre rovnováhu ženských hormónov.

Ďalej je bergamot protikŕčový, protizápalový, protiplesňový, účinné antiseptikum pri liečbe zápalov kože (kožné infekcie-lupienka, ekzém, akné, nečistá pleť a hnisavé vredy) a ústnej dutiny (herpes, opary), na infekcie dýchacích ciest (škrabanie a bolesti v krku, bronchitída, angína – vhodné zmiešať s citrónom a eukalyptom), infekcie močových ciest, preventívne pomáha proti kandidóze, cystitíde a následných ochoreniam, je liekom proti horúčke.

Doporučuje sa kombinovať s cyprusom, neroli, jazmínom, harmančekom, gerániom, levanduľou, citrónom, ylang-ylang, koriandrom a myrhou.

!!! fotosenzitívny, vyvarujte sa priamemu pobytu na slniečku a vystaveniu ultrafialovému žiareniu, pri vyššej koncentrácii  može podrážiť pokožku.

Vôňa a história:

Bergamot je strom vysoký až 10 metrov pochádzajúci z Maroka, ale prevažne sa pestuje v Taliansku. Meno dostal podla mesta bergamot v Lombardii, kde sa táto silica začala prvý krát predávať. Získava sa lisovaním čerstvej kôry a dužiny plodov. Je smaragdovo zelenej farby a vonia sladko, kvetinovo-ovocne, čerstvo citrusovo a korenistejšie ako citrón. Je jednou z najbežnejšie využívaných silíc vo voňavkárstve, kde prevyšuje ostatné citrusové oleje svojou teplou vôňou. Za čias Napoleona bol zvlášť obľúbený ako voňavka a stal sa hlavnou zložkou klasickej toaletnej vody Eau-de-Cologne. Bergamot je v známom  aromatickom čaji Earl Gray, ktorý mu dáva špecifickú vôňu. Spolu s éterickým vonným olejom Neroli a Levanduľa tvorí hlavnú zložku kolínskej vody, bežne sa používa pri výrobe toaletných potrieb s osviežujúcimi a uvoľňovacími účinkami.

Návody a recepty:

  • inhalácia – priamo vdychovať nakvapkať na vreckovku 1 kvapku prírodného éterického vonného oleja, priložiť ku tvári a vdychovať (pozor na kontakt s očami). Môžete nakvapkať a rozotrieť na okraje vankúša a vdychovať aj počas spánku
  • rozptylovanie vzduchom pridať 3-5 kvapiek do aromalampy, ktorá nám krásne prevonia byt, kanceláriu, kvapnúť 1 kvapky na vyprchanú vôňu do auta, 2-3 kvapky na filter vysávača
  • rozprašovanie do fľaštičky s rozprašovačom nalejeme vodu a pridáme pár kvapiek bergamot prírodný éterický vonný olej (po miestnosti, v aute,…)
  • kúpeľ 1-3 kvapky prírodného éterického vonného oleja zmiešame s 2 PL základného rastlinného oleja lisovaného za studena (napr. olivového), premiešame a následne nalejeme do teplého kúpeľa
  • masáž má uvoľňovacie, relaxačné účinky

PRI VYČERPÁVAJÚCOM STRESE

7 kvapiek bergamot prírodný éterický olej

3 kvapky jasmín (nerol, ruža)

– zmiešame v 50 ml základnom oleji (hroznový, pšeničný, mandľový…)

ANTISEPTICKÝ KRÉM / MASŤ NA MASTNÚ PLEŤ

1-3 kvapiek bergamot prírodný éterický vonný olej

1-3 kvapiek levanduľa prírodný éterický vonný olej

1-3 kvapiek čajový strom prírodný éterický vonný olej

– éterické oleje pridáme do 25 ml vazelíny alebo kokosového oleja