Šokujúca pravda o opaľovacích krémoch, isto Vás to prekvapí

Aj Vy ste si kládli otázku aký opaľovací faktor je ten správny pre vašu pokožku? Čo to vlastne ten SPF faktor znamená a najťažšia otázka…Aký krém na detskú citlivú pokožku? Pozrieme sa tomu trošku na korienok 🙂

Čo škodí v bežných opaľovacích krémoch?

Všetci sme už asi počuli o rakovine kože z pobytu na slnku. Bohužiaľ väčšina dostupných krémov na opaľovanie obsahuje látky, ktoré sú karcinogénne, teda rakovinotvorné, obsahujú veľa lacných a toxických chemických SPF filtrov. Niektorí vedci sa dokonca nevedia zhodnúť na tom, či nám viac škodí samotné slnko, alebo opaľovací krém. 🙂 Krémom sú vyčítané najmä alergické reakcie a podráždenie pokožky, ich používanie môže podľa niektorých štúdií narušiť i našu hormonálnu rovnováhu. Veľa krémov na opaľovanie obsahuje látky vykazujúce estrogénovú aktivitu. Inými slovami, chemikálie v kréme sa správajú ako ženský pohlavný hormón estrogén, ktorý môže spustiť nádorové bujnenie. „Nemali by ste stáť pred voľbou, či radšej chcete rakovinu kože, alebo prsníka,“ píše na svojej stránke organizácia Breast Cancer Prevention Partners. Jej cieľom je prevencia rakoviny prsníka elimináciou chemikálií a toxínov, ktoré ju spôsobujú. Ďalšou organizáciou zaoberajúcou sa touto problematikou je Environmental Working Group (EWG nezisková organizácia), ktorá disponuje databázou chemických látok a viacerými výskumami. „Mnohé chemikálie v opaľovacích krémoch, ktoré telo absorbuje, možno nájsť v krvi, materskom mlieku alebo v moči,“ upozorňujú na svojej stránke.

Ako doporučuje Environmental Working Group (EWG) chrániť sa pred slnkom?

Možno sa Vám tieto rady zdajú samozrejmé, ale veľa ľudí síce o nich vie, ale ignoruje ich práve kvôli tomu, že nemajú dostatočné informácie o miere ochrany, ktorú im poskytuje opaľovací krém, na ktorý sa snažia 100 % spoľahnúť. Na konci článku si opäť položte túto otázku, či sa skutočne môžete spoliehať iba na ochranu, ktorú Vám poskytuje opaľovací krém 🙂 Preto sme zaradili aj tieto rady medzi tie, ktoré stoja za spomenutie…

 • Zakrývať sa. Tričká, čiapky, šortky a nohavice poskytujú najlepšiu ochranu pred UV žiarením. V súčasnosti už je na trhu dostupné oblečenie, plavky, klobúky s UV faktorom, pri ktorých si už netreba priamo na kožu nič natierať. V zahraničí je tento spôsob preferovaný, najmä v USA a Austrálii, kde je najvyšší výskyt rakovinových ochorení kože. Základná bavlnená väzba poskytuje faktor ochrany pokožky najmenej päť v celom UV spektre. Aj keď je toto číslo oveľa nižšie ako SPF inzerované na väčšine fliaš na opaľovací krém, opaľovací krém sa rozpadá a spláchne. Na rozdiel od odevu ponúka dostatočnú ochranu pred spálením slnkom a najlepšiu možnú rovnováhu medzi UVB a UVA lúčmi.

 • Nájdite tieň – alebo ho urobte. Piknik pod stromom, prečítajte si pod dáždnikom knihu alebo si vezmite baldachýn na pláž. Udržujte deti v tieni – nemajú opaľovacie pigmenty, známe ako melanín, ktoré chránia pokožku.

 • Plánujte pohyb a pobyt na slnku, tzn. choďte vonku ráno alebo neskôr popoludní, keď je slnko nižšie. Vrcholy UV žiarenia sú počas poludnia.

 • Slnečné okuliare nie sú len módnym doplnkom. Dobré odtiene chránia vaše oči pred UV žiarením, ktoré spôsobuje šedý zákal.

 • a na poslednom mieste je opaľovací krém 🙂 s ochranným faktorom SPF od 15 do 50, podľa typu Vašej pokožky. O tom čo to vlastne SPF faktor je a ako sa dá vypočítať si prečítate ďalej v článku. 

Aké sú základné rozdiely v opaľovacích krémoch?

Opaľovacie krémy sú k dispozícii v rôznych formách ako mlieko, krém, alebo sprej. Aby prípravok efektívne chránil pokožku, mal by zvládnuť odfiltrovať UVA aj UVB žiarenie. Ochranné krémy fungujú na princípe jedného z dvoch druhov filtrov – fyzikálneho alebo chemického.

 • Fyzikálny filter využíva princíp odrazu. Pomocou mikrokryštálov vytvorí na koži súvislú vrstvu, ktorá odrazí dopadajúce lúče a zabráni UV žiareniu preniknúť do kože. Krém sa do kože nevstrebáva a po nanesení vzniká biely povlak. Ide najmä o krémy určené pre citlivú a detskú pleť s oxidmi zinku či titánu, ktoré majú za úlohu ostať na pokožke a fyzicky blokovať slnečné lúče.
 • Chemický filter UV žiarenie pohlcuje a premieňa ho na teplo. Krémy sú určené pre normálnu pokožku, nevytvárajú filter – aby boli aktívne, musia sa do pokožky vstrebať. Krémy zväčša obsahujú chemické zlúčeniny ako avobenzón, kyselinu p-aminobenzoovú, oxybenzón či homosalát.

Čomu by sme sa teda mali vyhnúť v zložení opaľovacích krémov?

 • Vyhnite sa opaľovacím krém s vitamínom A (retinyl palmitate). Prijímať vitamín v strave je niečo úplne iné a zdraviu prospešné, ale šírenie vitamínu A aplikáciou na kožu nemusí byť prospešné. Vládne údaje ukazujú, že nádory a lézie sa vyvíjajú skôr na koži potiahnutej krémami s vitamínom A, nazývaným tiež retinyl palmitát alebo retinol. 
 • Vyhnite sa oxybenzónu, syntetickému estrogénu, ktorý preniká do kože a môže narušiť hormonálny systém. Radšej sa prikloňte k produktom s oxidom zinočnatým, 3% avobenzónom alebo mexorylom SX. Chráni pokožku pred škodlivým žiarením UVA.
 • Vyhnite sa nákupu tých, ktoré uvádzajú chemické UV filtre, ako napríklad oktinoxát, oktylmetoxycinamát, benzofenón, PABA a padimate O.
 • Nekombinujte opaľovací krém s repelentom. Ak potrebujete repelent, kúpte ho samostatne a aplikujte ho ako prvý. Vyberte si dobrý opaľovací krém. 
 • mali by sme sa vyhýbať opaľovacím prostriedkom v sprejoch, pretože môžu obsahovať čiastočky, ktoré by sme nemali vdychovať.

Čo by sme mali vyhľadávať v zdravších opaľovacích krémoch?

 • Ak si vyberáme opaľovací krém, tak s fyzikálnym faktorom na báze minerálnych filtrov, ako je oxid zinočnatý a oxid titaničitý, ktoré zostávajú rozptýlené na povrchu pokožky, nevstrebávajú sa a slnečné žiarenie odrážajú. Ešte existuje aj 3% avobenzón alebo mexorylom SX, ktoré tiež chránia pokožku pred škodlivým žiarením. Niekedy sa stáva, že opaľovacie krémy poskytujú dobré filtrovanie UVB lúčov, no menej pokrývajú UVA spektrum. Iba oxid zinočnatý a avobenzón účinne chránia pred kratšími a dlhšími UVA lúčmi. Na dosiahnutie vysokých hodnôt SPF musia americkí výrobcovia opaľovacích krémov pridať UVB filtre, ktoré zvyšujú hodnotu SPF, ale vedú k zlej rovnováhe medzi ochranou UVA a UVB. Európske smernice na ochranu proti slnečnému žiareniu vyžadujú, aby ochrana UVA výrobku bola aspoň o jednu tretinu silnejšia ako ochrana pred UVB žiarením. Za tento fakt môžeme byť v Európe vďační, že máme takúto smernicu 🙂
 • uprednostňujeme krémovú formu opaľovacieho prípravku, aby sme nevdychovali častice rozptýlené vzduchom v sprejoch
 • vyberajte si krémy s SFP od 15 do 50. Pri opaľovacích krémoch s príliš vysokým faktorom je ochrana pred spálením len okrajovo lepšia. Často spotrebitelia predpokladajú, že získajú dvojnásobnú ochranu s opaľovacím krémom SPF 100 ako SPF 50. Ale dodatočná ochrana je zanedbateľná. Správne aplikovaný SPF 50 opaľovací krém blokuje 98 % UVB lúčov a SPF 100 blokuje 99 % lúčov. Pri správnom používaní ponúka opaľovací krém s hodnotami SPF medzi 30 a 50 primeranú ochranu pred spálením slnkom, dokonca aj pre ľudí, ktorí sú najviac citliví na spálenie slnkom. Ďalším problémom opaľovacích krémov s príliš vysokým SPF je zlá rovnováha. Chemikálie, ktoré tvoria SPF, sú zamerané na blokovanie UVB lúčov, čo je hlavná príčina rakoviny kože. UVA lúče prenikajú do pokožky hlbšie, spôsobuje tvorbu škodlivých voľných radikálov v koži, sú spojené s vyšším rizikom vzniku melanómu a sú ťažšie blokovateľné. Navyše intenzívne UV svetlo používané v laboratórnych testoch SPF sa líši od podmienok v reálnom svete a má „pochybnú hodnotu“.FDA dospela k záveru, že hodnoty SPF by mali byť limitované na 50+ resp. 60+, pretože súčasný systém je „prinajlepšom zavádzajúci pre spotrebiteľov“ a „môže nevhodne ovplyvniť ich rozhodnutie o kúpe“ (P&G 2011).

Čo je UV žiarenie a aký je jeho vplyv?

Každá z trojice zložiek UV žiarenia predstavuje pre ľudské telo určité riziko. Počas opaľovania sme vystavení UV žiareniu typu A a B. UVA a UVB výrazne poškodzujú DNA v bunkách kože a sú zodpovedné za spálenie sa a vznik rakoviny. Vo všeobecnosti platí, že proces výroby opaľovacích krémov, ktoré filtrujú UVA lúče, je náročnejší ako robiť opaľovací krém, ktorý zabraňuje spáleniu slnkom.  Opaľovacie krémy sú typicky oveľa lepšie pri tienení tela pred UVB lúčmi ako UVA lúče. Napríklad, zatiaľ čo produkty s hodnotami SPF nad 15 znižujú UVB o 93 % alebo viac, štúdie ukazujú, že opaľovacie krémy vo všeobecnosti znižujú tvorbu voľných radikálov o 50 až 75 %.

UVA žiarenie – predstavuje najväčšiu zložku UV žiarenia, tvorí z neho približne 90 percent. Slnečné lúče v UVA vlnovej dĺžke tvoria voľné radikály, ktoré sú vysoko reaktívne, excitované, nepárové elektróny, ktoré poškodzujú tkanivo kože. Preniká hlbšie do pokožky, spôsobuje vysúšanie a predčasné starnutie pokožky. V koži vytvára voľné radikály a zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. V prípade očí dlhovlnné žiarenie preniká až na sietnicu a pri dlhodobom pôsobení môže prispieť k poškodeniu zraku a až oslepnutiu.

UVB žiarenie – Má o niečo kratšiu vlnovú dĺžku než UVA žiarenie a preto pôsobí na povrch kože. Vedie k spáleniu kože a pri dlhšom pôsobení na oči môže spôsobiť snežnú slepotu.

UVC žiarenie – Môže telu uškodiť aj v malých dávkach, no stráca sa v už stratosfére a na Zem nedopadá. Ultrafialové žiarenie v spektre C sa objavuje v zdravotníctve, farmaceutickom priemysle či potravinárstve. Využíva sa na sterilizáciu, dezinfekciu a spracovávanie potravinárskych výrobkov.

Čo je to vlastne SPF a ako chráni pokožku?

SPF (Sun Protection Factor) udáva aký dlhý čas môžete stráviť na slnku po nanesení ochranného prípravku bez toho, aby vám následne začervenala pokožka, (tzn. aby ste sa spálili). Je to veľmi individuálna doba a závisí od vášho fototypu. Ak sa napríklad vaša pokožka začne (aspoň trošku) červenať už po 10 minútovom pobyte na priamom slnku, tak váš prípravok so SPF 15 by mal zaručiť oddialenie začervenania o 150 minút (10×15). Ochranné opaľovacie krémy sú predávané s SPF, čo je hodnota, ktorá predstavuje stupeň ochrany pred spálením od slnka, ale nie ako dobre chránia pred UVA lúčmi, ktoré spôsobujú poškodenie jemnejšej kože.

Existuje viacero techník, ktoré sa používajú na meranie stupňa ochrany, ktorý ponúka opaľovací krém. Hodnotenia ochrany pred spálením sú založené na testovaní dobrovoľníkov alebo zvierat a nie sú vždy opakovateľné z laboratória do laboratória. Laboratórne techniky in vitro môžu merať množstvo svetla filtrovaného opaľovacím krémom cez UV spektrum. Ochrana proti opaľovaniu nie je v reálnom svete nikdy taká dobrá, ako naznačujú laboratórne merania. Existuje niekoľko dôvodov, prečo tieto produkty nemusia fungovať tak, ako sa očakávalo, napr. hodnoty SPF sa určujú pomocou nereálne hrubého povlaku opaľovacieho krému, väčšina ľudí neaplikuje odporúčané množstvo a neaplikujú si krém opakovane podľa pokynov. 

Pripravili sme pre Vás aj článok o prírodných alternatívach ochrany pred slniečkom Prírodné oleje s ochranným faktorom. Príroda na nás myslí aj v tejto oblasti a existujú rastlinné za studena lisované oleje a oxidy, ktoré môžete v  pohode využiť a pripraviť si doma vlastnoručne vyrobený opaľovací krém 🙂 Môžete to vyskúšať spolu s nami, budeme sa tešiť na Vaše komentáre a skúsenosti s ich používaním.

Prajeme Vám zo ❤ krásne chvíle strávené na slniečku a pri vode 🙂

Tím webu Voňačik.sk

Zdroj: https://www.ewg.org/sunscreen/,

https://static.ewg.org/ewg-tip-sheets/EWG-Sunscreens-WalletGuide.pdf