Prírodné oleje s ochranným faktorom

V poslednom článku Šokujúca pravda o opaľovacích krémoch, isto Vás to prekvapí písali o tom, čo Vás môže zaskočiť v zložení opaľovacích krémov a načo si dať pozor pri ich výbere. Veľa ľudí si položilo otázku, či existuje aj prírodnejšia alternatíva ako sa ochrániť pred slniečkom, ale zároveň si užívať leto, opaľovanie a pobyt pri vode.

Samozrejme, existujú aj bezpečné opaľovacie krémy od známych značiek, ktoré vyrábajú prírodnú kozmetiku. ideálne je siahnuť po prípravkoch s Bio certifikátmi, ktoré obsahujú minerálne filtre (oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý), ktoré fungujú tak, že škodlivé žiarenie nepohlcujú (ako chemické filtre), ale odrážajú 🙂

Matka príroda myslela aj na ochranu pred slniečkom a preto existujú aj prírodné rastlinné oleje s prirodzeným UV faktorom. Určite ste už počuli o malinovom, mrkvovom oleji alebo geniálnom oleji z pšeničných klíčkov, čoho je teraz plný internet 🙂 Dá sa spoľahnúť iba na ich ochranu?

Od čoho závisí SPF prírodných rastlinných olejov?

Určite je to ich kvalita. Tak ako olej z pšeničných klíčkov má uvedený SPF 22, je to vysoko kvalitný olej, 100 % prírodný a lisovaný za studena. Účinky oleja ovplyvňujú aj podmienky skladovania, možná kontaminácia oleja pri používaní, dátum plnenia fľaštičky atď. Treba takto zakúpené oleje uchovávať v dobre uzatvorenej fľaštičke bez prístupu vzduchu a vody a samozrejme na chladnejšom mieste bez priameho svetla. Vždy by mala byť uvedená aj krajina pôvodu na obale.

Oleje vhodné na opaľovanie

Olej z pšeničných klíčkov 
Je to zázračný olej, ktorý sa získava lisovaním klíčkov pšenice za studena a je naozaj výnimočný obsahom vitamínov a najmä vitamínu E, ktorý bojuje proti voľným radikálom, čím spomaľuje proces starnutia pokožky a zároveň má tento vitamín sám o sebe dokázané ochranné účinky pred slnečným žiarením (SPF 22). Vitamín E  spomaľuje starnutie pokožky, môže vyhladiť jemné vrásky, napína a hydratuje pokožku. Olej z pšeničných klíčkov má v sebe ukryté aj iné účinné látky, ktoré robia z tohto oleja jednotku na trhu. Účinnými látkami tohto oleja sú omega 3 mastné nenasýtené kyseliny, omega 6 mastné nenasýtené kyseliny, vitamín E, vitamín K a cholín. Olej z pšeničných klíčkov môžete smelo používať na každú časť Vášho tela, ideálny na suchú, starnúcu pleť. Ak však máte mastnú alebo aknóznu pleť, používajte olej z pšeničných klíčkov radšej iba na telo, pretože na pleti by mohol upchávať póry. Môžu ho používať aj ľudia trpiaci na psoriázu, ekzém, odreniny, popáleniny alebo iné poškodenie pokožky.

Malinový olej 
Je momentále top zo všetkých prezentovaných prírodných olejov na opaľovanie. Rôzne zdroje a predajcovia uvádzajú až SPF 30,ale žiaden dôveryhodný výrobca ani predajca neuvádza, že vás tento olej ochráni pred škodlivým slnečným žiarením. Aj keď je toho o malinovom oleji písaného veľa zatiaľ nie je výskum,ktorý by potvrdil účinné ochranné látky v malinovom oleji a označoval ho ako vhodný na opaľovanie a s vysokým SPF. Potvrdené ale je, že tento olej má vysoký podiel vitamínu E, je účinný antioxidant, chráni bunky pred voľnými radikálmi a tým spomaľuje proces predčasného starnutia pokožky. 

Olej z mrkvových semien
Stretneme sa aj s takýmto olejom aj keď veľa ľudí nerozumie presne tomu o aký olej ide. Myslia tým Esenciálny olej získavaný paravodnou destiláciou, ktorý väčšinou kúpite v 10 ml fľaštičke za dosť veľké peniaze. Vedcovia potvrdili ochranný účinok oleja zo semien mrkvy a môžeme tvrdiť že jeho SPF je 19 avšak okrem toho, že je dosť drahý nie je vhodné ho aplikovať neriedený na pokožku. Práve z tohto dôvodu sa stretávame častejšie na trhu s pojmom mrkvový olej, ale v skutočnosti sa jedná o mrkvový macerát, tzn. v základnom rastlinnom za studena lisovanom oleji je asi mesiac naložená mrkva. Ide o extrakt z mrkvy macerovaný, teda rozpustený v napr. slnečnicovom oleji, ktorý je nosným olejom. Macerát nie je tak koncentrovaný a priamo na pokožku je úplne bezpečný, avšak ťažko povedať aké je jeho SPF. Vďaka vysokému obsahu karoténu a ďalších látok má na pleť omladzujúce, anti-aging účinky, pôsobí ako prevencia pred vznikom vrások, predlžuje opálenie a esteticky ho zjednocuje a vylepšuje.

Olivový olej (SPF 7 až 9), kokosový olej (SPF 7), jojobový olej (SPF 6), ricínový olej (SPF 6), mandľový olej (SPF 5)
Olivovým olejom sa kvôli ochrane pred slnkom a zvýrazneniu svalov natierali už starovekí Gréci, takže niečo na tom bude, ale veľkú ochranu nám neposkytuje, jeho SPF je 7 až 9, čo samozrejme závisí hlavne od jeho kvality. Veľa ľudí využíva aj kokosový olej ako výborný prostriedok na opaľovanie. Áno kokosový olej je skutočne skvelý na pokožku, samozrejme nerafinovaný a 100 % prírodný, ale jeho SPF je iba 7. Rovnako podobnú ochranu poskytuje jojobový olej (SPF 6), ricínový olej (SPF 6), mandľový olej (SPF 5), čo sú už minimálne ale vedecky potvrdené ochrany.

SPF esenciálnych olejov

S ochranným SPF faktorom sa stretneme aj pri esenciálnych olejoch, ale viete ktoré esenciálne oleje sú vhodné na aplikáciu na pokožku v nezriedenom stave? Je to iba Levanduľa a Čajovník, ostatné oleje sa musia riediť, aby nepodráždili pokožku a dokonca existujú aj esenciálne oleje, ktoré pôsobia fotosenzitívne, teda môžu vám spôsobiť popáleniny pri pobyte na slniečku. Fotosenzitívne sú hlavne citrusové oleje získavané lisovaním kôry citrusových plodov. Ich druhy a nebezpečnosť si priblížime v ďalšom článku, ktorý už bude čoskoro na svete 🙂 Takéto upozornenia by ste mali nájsť vždy pri esenciálnych olejoch,aby aj laik používateľ vedel zaobchádzať s olejmi bezpečne a skôr svojmu zdraviu pomohol a nie si ho poškodil, lebo verte mi aj esenciálnym olejom a jeho nesprávnym používaním si viete ublížiť. Stakýmto upozornením sa stretnete na našich stránkach:

POZOR: Éterické oleje sú síce prírodné, ale sú to vysoko koncentrované prchavé látky, preto je potrebné ich vždy zriediť v správnom pomere. Neriedené oleje nikdy nepoužívajte priamo na pokožku – výnimkou je Levanduľa a Tea Tree, ktoré je možné používať priamo. Chráňte oči! Nepatrí do rúk deťom! Vyhýbajte sa aplikácií olejov počas tehotenstva a malým deťom, bez odbornej konzultácie! Fľaštičky s esenciálnym olejom udržiavajte na chladnom a tmavom mieste v dobre uzatvorenej fľaštičke 🙂 Neužívajte vnútorne!

Aký by som teda urobila záver z tohto článku?

PÅ¡eničný olejSkutočnou hviezdou za nás je pšeničný olej keďže má vedecky potvrdené SPF, má vysoký podiel vitamínu E, ktorý už ako vieme bojuje proti voľným radikálom, čím spomaľuje proces starnutia pokožky, môže vyhladiť jemné vrásky, napína a hydratuje pokožku. Olej z pšeničných klíčkov má v sebe ukryté aj iné účinné látky, ktoré robia z tohto oleja jednotku na trhu. Účinnými látkami tohto oleja sú omega 3 mastné nenasýtené kyseliny, omega 6 mastné nenasýtené kyseliny, vitamín E, vitamín K a cholín. Olej z pšeničných klíčkov môžete smelo používať na každú časť Vášho tela, ideálny na suchú, starnúcu pleť.

Čoskoro sa dočkáte aj receptu na jednoduchý a pritom účinný opaľovací krém, ktorý si budete vedieť vyrobiť sami doma bez chemických látok 🙂 Samozrejme nebude chýbať pšeničný olej 🙂

Prajeme krásny deň

Váš Tím www.vonacik.sk

 

Zdroj: https://www.biotiful.sk/blog/ochranny-spf-faktor-prirodnych-olejov-pred-slnecnym-ziarenim/