Starostlivosť z darov prírody
Pri objednávke nad 30 Eur, poštovné zdarma

Prírodný dezodorant Kvetinové osvieženie

Tradičné dezodoranty a antiperspiranty sú plné chemikálii, hliníku, zbytočne dráždia pokožku a poškodzujú naše zdravie. Prírodný dezodorant nezabraňuje prirodzenému poteniu, ale jeho antibakteriálny účinok zabraňuje rozkladným procesom potu a teda aj nepríjemnému zápachu. Pre telo je totiž prirodzené potenie aby sme zbavovali telo toxínov, ale správnym zložením prírodného deodorantu vieme ovplyvniť rozkladanie a zápach potu. Ak sa chcete spoľahnúť, že vaša kozmetika je prírodná a nebude dráždiť Vaše telo vyrobte si dezodorant doma 🙂  Potrebujete iba niekoľko surovín a so zložením môžete experimentovať. Taktiež je výber vône (esenciálnych olejov) čisto na vás, takže si môžete namiešať zmes, ktorá Vám bude vyhovovať. Výroba domáceho dezodorantu navyše vôbec nie je časovo náročná, postup je veľmi jednoduchý a nie je ani finančne náročný.

Na cca 60 ml dezodorant budeme potrebovať:

  • obal na prírodný deodorant – kľudne použite svoj starý deodorant, ktorý ste kúpili v obchode
  • 1 PL včelieho vosku – pôsobí anti-bakteriálne a anti-mykoticky. Pre svoje hydrofóbne (vode-odpudivé) vlastnosti je cennou súčasťou domácich kozmetických prípravkov, hlavne pre dodanie hustoty v krémoch či balzamoch.
  • 1PL sódy bikarbóny – absorbuje zápach, je teda účinný dezodorant
  • 1PL kukuričného škrobu – je dôležitou zložkou. Poznáme ho ako prášok, bežne dostupný v potravinách. V prírodných deodorantoch plní funkciu pohlcovača vlhkosti a zahusťovača (aby sa deodorant neroztekal)
  • 1 PL prírodného panenského kokosového oleja  – má antioxidačné a antibakteriálne účinky, zabraňuje množeniu kvasiniek, či plesní, pomáha pri ekzémoch. Rýchlo sa vstrebáva, zanecháva pokožku jemnú a má samozrejme príjemnú vôňu 🙂 Pokožku krásne hydratuje a podporuje aj hojenie rán, predchádza škvrnám na koži (bieliace účinky),  ukľudňuje kožu, spomaľuje starnutie a odďaľuje vznik vrások a popritom všetkom vašu pokožku krásne vyživí a vyhladí. Je výborným pomocníkom pri starostlivosti o citlivú detskú pleť.
  • 1 PL kakaového maslaobsahuje živiny, ktoré udržujú pokožku hebkú a zdravú. Kakaové maslo sa považuje za najlepší zvlhčovač pokožky. Kakaové maslo je ľudovým liekom na popáleniny, suché pery, pri uštipnutí a hojení rán. Vďaka svojej čokoládovej vôni je kakaové maslo veľmi obľúbené aj pri aromaterapii a relaxačných masážach. Pomáha predchádzať zjazveniu od akné. Obsahuje množstvo antioxidantov a je bohaté na vitamín E. Vitamín E pomáha upokojiť, hydratovať pokožku a zároveň poskytuje kožný kolagén, ktorý zabraňuje tvorbe vrások a ďalším známkam starnutia. Vhodné najmä pre suchú a citlivú pleť
  • prírodné esenciálne oleje 3 kvapky levanduľa, 3 kvapky bergamot a 5 kvapiek tymián – pokojne použite tie oleje, ktoré vám najviac voňajú. Dávajte si však pozor – niektoré esenciálne oleje môžu vo väčších množstvách dráždiť pokožku. Ja som si zvolila levanduľu, ktorá upokojuje a hojí podráždenú pokožku, zmierňuje podráždenosť, podporuje hojenie rán a jaziev, jemne dezinfikuje, regeneruje. Na osvieženie a ochladenie pri prehriatí, pomáha pri popáleninách od slnka či vetra. Pôsobí proti bolestiam hlavy a migrénam. Vôňa má antistresové účinky, je liekom na nepokojnú dušu i na nespavosť. Po holení či depilácii je vhodná na upokojenie podráždenej pokožky. Druhým olejom je bergamot, ktorý uvoľní a zbaví starostí. U väčšiny ľudí vyvoláva úsmev 🙂 Má silné povzbudzujúce a osviežujúce účinky, ale pôsobí taktiež ako sedatívum – utišuje nervové napätie, frustráciu, pomáha pri stavoch úzkosti, obavách, nespavosti, zmierňuje depresie, jemne uvoľňujúci a výrazne pozdvihujúci účinok tela a mysle, navodzuje optimizmus a spontánnosť. Ďalej je bergamot protizápalový, protiplesňový, účinné antiseptikum pri liečbe zápalov kože. Tretí olej  je tymián, ktorý sa vyznačuje výraznými účinkami proti vírusom, baktériám a plesniam. Jeho vôňa odpudzuje hmyz, je teda častou prísadou do prírodných repelentov.

Postup:

  • Vo vodnom kúpeli ideálne v sklenenej alebo keramickej miske roztopíme včelí vosk a kakaové maslo. Bude to chvíľku trvať keďže včelí vosk sa topí pomalšie. Miešaním trošku urýchlime topenie a pekne zmes spojíme. Ja som miešala drevenou špilkou.
  • Keď už máme roztopenú predošlú zmes pridáme kokosový olej. Znova premiešame a odstavíme z plameňa a z vodného kúpeľa.
  • postupne vmiešame sódu bikarbónu a kukuričný škrob spolu s esenciálnymi olejmi. Zmes začne hustnúť a hlavne chladnúť preto treba rýchlo nalievať ale až po dôkladnom premiešaní všetkých surovín. Mala by nám vzniknúť kompaktná kašička, bez hrčiek. nalejeme do vopred pripravenej, čistej dózy na deodorant. Ak by sa nám stalo, že zmes stuhla a nestihli sme ju naliať do dózy môžeme ešte znova celú zmes krátko zahriať a znova skúsiť preliať. necháme vytuhnúť cez noc, ideálne v chladničke. Ja som prekryla domáce deodoranty igelitovým sáčkom aby nenasiakli vôňu chladničky 🙂

Má nádhernú sviežu a zároveň kvetinovú vôňu a čisto prírodné zloženieDezodorant nezabraňuje prirodzenému poteniu, ale jeho antibakteriálny účinok zabraňuje rozkladným procesom potu a teda aj nepríjemnému zápachu. Deodorant jemne pošúchajte v podpazuší viackrát, aby sa začal roztápať a iba potrebné množstvo, aby ste ho nemali priveľa a nehrozilo ošúchanie o oblečenie (najmä tesne po nanesení). Telo si musí určitú chvíľku zvyknúť na prírodnú kozmetiku preto mu doprajte čas 🙂

Prajeme krásne tvorenie…