Starostlivosť z darov prírody
Pri objednávke nad 30 Eur, poštovné zdarma

Prírodný dezodorant Svieža mandarínka

Tradičné dezodoranty a antiperspiranty sú plné chemikálii, hliníku, zbytočne dráždia pokožku a poškodzujú naše zdravie. Prírodný dezodorant nezabraňuje prirodzenému poteniu, ale jeho antibakteriálny účinok zabraňuje rozkladným procesom potu a teda aj nepríjemnému zápachu. Pre telo je totiž prirodzené potenie aby sme zbavovali telo toxínov, ale správnym zložením prírodného deodorantu vieme ovplyvniť rozkladanie a zápach potu. Ak sa chcete spoľahnúť, že vaša kozmetika je prírodná a nebude dráždiť Vaše telo vyrobte si dezodorant doma 🙂  Potrebujete iba niekoľko surovín a so zložením môžete experimentovať. Taktiež je výber vône (esenciálnych olejov) čisto na vás, takže si môžete namiešať zmes, ktorá Vám bude vyhovovať. Výroba domáceho dezodorantu navyše vôbec nie je časovo náročná, postup je veľmi jednoduchý a nie je ani finančne náročný.

Na cca 60 ml dezodorant budeme potrebovať:

  • obal na prírodný deodorant – kľudne použite svoj starý deodorant, ktorý ste kúpili v obchode
  • 1 PL včelieho vosku – pôsobí anti-bakteriálne a anti-mykoticky. Pre svoje hydrofóbne (vode-odpudivé) vlastnosti je cennou súčasťou domácich kozmetických prípravkov, hlavne pre dodanie hustoty v krémoch či balzamoch.
  • 1PL sódy bikarbóny – absorbuje zápach, je teda účinný dezodorant
  • 1PL kukuričného škrobu – je dôležitou zložkou. Poznáme ho ako prášok, bežne dostupný v potravinách. V prírodných deodorantoch plní funkciu pohlcovača vlhkosti a zahusťovača (aby sa deodorant neroztekal)
  • 1 PL prírodného panenského kokosového oleja  – má antioxidačné a antibakteriálne účinky, zabraňuje množeniu kvasiniek, či plesní, pomáha pri ekzémoch. Rýchlo sa vstrebáva, zanecháva pokožku jemnú a má samozrejme príjemnú vôňu 🙂 Pokožku krásne hydratuje a podporuje aj hojenie rán, predchádza škvrnám na koži (bieliace účinky),  ukľudňuje kožu, spomaľuje starnutie a odďaľuje vznik vrások a popritom všetkom vašu pokožku krásne vyživí a vyhladí. Je výborným pomocníkom pri starostlivosti o citlivú detskú pleť.
  • 1 PL kakaového maslaobsahuje živiny, ktoré udržujú pokožku hebkú a zdravú. Kakaové maslo sa považuje za najlepší zvlhčovač pokožky. Kakaové maslo je ľudovým liekom na popáleniny, suché pery, pri uštipnutí a hojení rán. Vďaka svojej čokoládovej vôni je kakaové maslo veľmi obľúbené aj pri aromaterapii a relaxačných masážach. Pomáha predchádzať zjazveniu od akné. Obsahuje množstvo antioxidantov a je bohaté na vitamín E. Vitamín E pomáha upokojiť, hydratovať pokožku a zároveň poskytuje kožný kolagén, ktorý zabraňuje tvorbe vrások a ďalším známkam starnutia. Vhodné najmä pre suchú a citlivú pleť
  • prírodné esenciálne oleje 4 kvapky mandarínka a 4 kvapky eukalyptus – pokojne použite tie oleje, ktoré vám najviac voňajú. Dávajte si však pozor – niektoré esenciálne oleje môžu vo väčších množstvách dráždiť pokožku. Ja som si zvolila mandarínku, ktorá svojou príjemnou ukludňujúcou, jemnou a citrusovou vôňou navodzuje pocit šťastia. V spojení s inými silicami posilňuje ich účinok vďaka svojej jemnosti. Mandarínka je posiľňujúca a ukľudňujúca, pomáha pri migréne, mierni depresie, rozveseľuje, podporuje inšpiráciu, ukľudňuje cholerikov, dodáva optimizmus, pomáha pri nespavosti a nervovom napätí. Druhým olejom je eukalyptus, ktorý má výraznú sviežu a ukludňujúcu vôňu, prečisťuje myseľ a pozdvihuje náladu. Je protivírusový, posilňuje imunitu. Má protizápalové a hojivé účinky, pôsobí proti baktériám a infekciám. Odpudzuje hmyz. Pôsobí proti fyzickej a psychickej únave. Príjemne osviežuje počas horúcich letných dní.

Postup:

  • Vo vodnom kúpeli ideálne v sklenenej alebo keramickej miske roztopíme včelí vosk a kakaové maslo. Bude to chvíľku trvať keďže včelí vosk sa topí pomalšie. Miešaním trošku urýchlime topenie a pekne zmes spojíme. Ja som miešala drevenou špilkou.
  • Keď už máme roztopenú predošlú zmes pridáme kokosový olej. Znova premiešame a odstavíme z plameňa a z vodného kúpeľa.
  • postupne vmiešame sódu bikarbónu a kukuričný škrob spolu s esenciálnymi olejmi. Zmes začne hustnúť a hlavne chladnúť preto treba rýchlo nalievať ale až po dôkladnom premiešaní všetkých surovín. Mala by nám vzniknúť kompaktná kašička, bez hrčiek. nalejeme do vopred pripravenej, čistej dózy na deodorant. Ak by sa nám stalo, že zmes stuhla a nestihli sme ju naliať do dózy môžeme ešte znova celú zmes krátko zahriať a znova skúsiť preliať. necháme vytuhnúť cez noc, ideálne v chladničke. Ja som prekryla domáce deodoranty igelitovým sáčkom aby nenasiakli vôňu chladničky 🙂

Má nádhernú sviežu citrusovú vôňu a čisto prírodné zloženieDezodorant nezabraňuje prirodzenému poteniu, ale jeho antibakteriálny účinok zabraňuje rozkladným procesom potu a teda aj nepríjemnému zápachu. Deodorant jemne pošúchajte v podpazuší viackrát, aby sa začal roztápať a iba potrebné množstvo, aby ste ho nemali priveľa a nehrozilo ošúchanie o oblečenie (najmä tesne po nanesení). Telo si musí určitú chvíľku zvyknúť na prírodnú kozmetiku preto mu doprajte čas 🙂

Prajeme krásne tvorenie…